Müslüm Gürses Müslüm Gürses

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 256

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 257

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 519

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 521

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/themes/muslumcu/theme.php:84) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 522
Müslüm GÜRSES :: Başlığı Görüntüle - arabeske en önce başlayan kim?
arabeske en önce başlayan kim?
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki

Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Albümleri ve Şarkı Sözleri
Yazar Mesaj
altankes17
Üye
Üye

Nereden: izmit
MesajTarih: 30-Oca-2008 / 18:37    Mesaj konusu: arabeske en önce başlayan kim?

slm arkadaşlar belki basit bi konu ama ben hep merak etmişimdir arabeske ilk hangi sanatçı başlamıştır orhan gencebaymı MÜSLÜM GÜRSESMİ ferdi tayfurmu yoksa hakkı bulut mu?cvplarınızı bekliyorum arkadaşlar
Kullanıcı profilini gör
Konuya Teşekkür Gönderenler
1 kullanıcı bu konuya teşekkür etti. Teşekkür gönderenlerin listesi için tıklayınız.
mahsun_kul_028
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: NEREYE !!!!!!!!!!!
MesajTarih: 30-Oca-2008 / 18:43    Mesaj konusu: Re: arabeske en önce başlayan kim?

bildiğim kadarıyla ilk orhan gencebay zaten bu saydığın sanatçılar yakın aralıklarla çıkma..70 li yıllarda arabeskin doğuşuyla yükselen sesler..

Üye
Üye

MesajTarih: 30-Oca-2008 / 19:05    Mesaj konusu: Re: arabeske en önce başlayan kim?

haklısın krdeşş ama hakkı buılut çıkmış diyo ilk arabeski ben yaptım hayattada en nefret ettiğim ses odurr
Kullanıcı profilini gör
mahsun_kul_028
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: NEREYE !!!!!!!!!!!
MesajTarih: 30-Oca-2008 / 19:09    Mesaj konusu: Yanıt: Re: arabeske en önce başlayan kim?

altankes17 demiş ki:
haklısın krdeşş ama hakkı buılut çıkmış diyo ilk arabeski ben yaptım hayattada en nefret ettiğim ses odurr

doğrudur kardeşim sen sevmezdirsin bende sevmem ama ne olursa olsun yaptığı sanata vede sevenlerine saygı duymak gerek..valla ben orhan gencebay biliyorum ama hakkı bulutta olabilir yanıladabilirim..yaa boşver en önemlisi müslüm baba iyiki varya ona bakalım biz.. Very Happy Wink ...

Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: YAKTIN BENİ DÜNYA..!!
MesajTarih: 30-Oca-2008 / 22:12    Mesaj konusu: Re: Yanıt: Re: arabeske en önce başlayan kim?

ilk orhan gencebay yanılmıyosam ben o diye biliyorum ondan sonra devamı gelmiştir. Wink ama bizim için arabeskçi ''MÜSLÜM BABA'' DIR.! Wink

Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: ankara
MesajTarih: 31-Oca-2008 / 02:02    Mesaj konusu: Re: Yanıt: Re: arabeske en önce başlayan kim?

içlerinde en yaşlı olan orhan gencebay olduğuna göre ilk odur

Bilal - Site Kurucusu
Bilal - Site Kurucusu

Nereden: Gaziantep
MesajTarih: 31-Oca-2008 / 02:34    Mesaj konusu: Cevap: arabeske en önce başlayan kim?

Müslüm Baba: (1968-İlk Plağını çıkarır - Emmioğlu/Ovada Taşa Basma)
Gizli: 
1953-Urfa’da hayata gözlerini açtı
1967-Adana Aile Çay bahçesin de düzenlenen yarışmaya katıldı ve birinci oldu
1968-İlk Plağını çıkarır
Emmioğlu/Ovada Taşa Basma
Aşk Olmaz Olsun/Duman Dumana
Aşkı Senden Öğrendim/Aylar Geçiyor Sensiz

1969-Giyin Kuşan Selvi Boylum/Hayatımı Mahvettin
Haram Aşk/Gitme Gel Gel
Sevda Yüklü Kervanlar/Vurma Güzel Vurma
Özür Diliyorum Senden/Gezdim Dolaştım Gurbet Elleri
Rakı Şarap Farketmez/Bir Fincan Kahve Olsam
O Yeşil Gözlerin/Nasıl Özür Dileyim
Sevgilim Perisin/Düştüm Senin Aşkına

Orhan Gencebay: (1968 yılında kendi sesiyle yorumladığı ilk 45'lik plaktan)
Gizli: 
4 Ağustos 1944 yılında Samsun'da doğdu. Müziğe 6 yaşında Klasik

Batı Müzikçi Emin Tarakçı Hoca�dan keman ve mandolin dersleri alarak başladı. 7 yaşında Türk Müziği�ni ve bağlamayı kucakladı. 10 yaşında beste çalışmalarına başladı. 13 yaşında babasının teşvikiyle Türk Sanat Müziği ve tamburla tanıştı.

Samsun'daki ve İstanbul'daki halk evleri, müzik cemiyetleri ve müzik derneklerinde çalıştı, kurucularından oldu. İstanbul Belediye Konservatuarı�na girdi ve icra heyetinde bulundu.

16 yaşından itibaren caz ve rock müziği ile ilgilendi. Batı nefesli sazlarından oluşan orkestralarda tenor saz çalarak görev yaptı.

20 ve 22 yaşlarında Ankara ve İstanbul Radyo Evi TRT sınavlarına girdi, üst düzeyde başarıyla kazandı. 1967 yılında İstanbul Radyo Evi�nde bir süre çalıştı ve ayrıldı.

1000'e yakın bestesi olan Orhan GENCEBAY, 400'e yakın bestesini kendi sesiyle seslendirdi.

90'a yakın filmde Müzik Direktörlüğü yaptı. 36 sinema filminde başrol oynadı, televizyon için diziler ve Show programları yaptı...

Orhan GENCEBAY'a göre Türk Müziği�nin daha zengin bir hale gelmesi için müziğimizin tüm geçmişi ve çeşitleriyle yeniden ele alınıp analiz edilmesi gerekiyordu. Türk Müziği�nin buna ihtiyacı vardı ve bu analizi aslında müzik enstitüleri yapmalı, buradan çıkan sonuçlar akademik öğretiler olmalıydı.

Orhan GENCEBAY, bu düşünce ile müzikte kendine göre araştırmalar ve serbest çalışmalar yaptı. Bu yaptığı çalışmalara başkaları �Arabesk� ismini verdiyse de Orhan GENCEBAY, bu değerlendirmeyi yanlış diyerek kabul etmedi.

Orhan GENCEBAY'a 1999 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi. 1968 yılında kendi sesiyle yorumladığı ilk 45�lik plaktan bugüne kadar yasal olarak yaklaşık 60 milyon plak ve kaset tirajı olan Orhan GENCEBAY'ın yasal olmayan korsan yapımlarla beraber 150 milyon tirajı olduğu tahmin ediliyor.

Orhan GENCEBAY'ın dokuz üniversite tarafından verilen uluslararası Montu Doktorası var. Orhan GENCEBAY'ın bestelerinin her biri kaset ve plak satış rekorları kırarken, aynı zamanda başrolünü oynadığı sinema filmleri de hasılat rekorları kırmıştır.

GENCEBAY besteleri Akdeniz ülkelerinde, Orta Doğu�da, Orta Asya'da, Avrupa'da Türklerin bulunduğu her yerde dinlenmiş ve adaptasyonları yapılmıştır. GENCEBAY hakkında 20�ye yakın kitap yazılmış, ansiklopedilerde yer verilmiş ve bir çok üniversitede GENCEBAY'la ilgili tezler hazırlanmış ve araştırmalar yapılmıştır.

Şu an Türkiye'de internet üzerine en fazla web sayfası bulunan ve en çok ziyaret edilen sanatçıların başında gelmektedir.

Ferdi Tayfur:
Gizli: 
...Butun gunu Cukurova'da Pamuk tasimakla gecen Ferdi Tayfur'un gonlunde alevlenen sarkicilik atesi bir turlu sonmez. Sarkici ve sohret olmak umidiyle icin icin yanmaktadir sofor Ferdi. Sonradan Izmirden ve Konyadan calisarak Istanbul'a gelir ve Saya Plak ile anlastiktan sonra o firma icin alti plak doldurur. Ancak yaptigi 45'likler fazla satmaz ve patronu Ferdi de gelecek gormeyerek anlasmayi bozar. Her defasinda karsisina sanssizlik cikmaktadir. Abisinin bir iftira uzere hapise dustugunu duyan Ferdi yeniden Adana'ya doner ve ciftlikteki islerin basina gecer. Aradan iki bucuk yil gecmisti, 25 yasina basmisti Ferdi artik, Zeren plak firmasindan cagri alir ve sahibi Ferdinin plak doldurmasini ister. Yedinci 45'ligi Kaderimsin buyuk bir ilgi gorur. Fakat sanssizlik yine yuzunu gosterir ve plak firmasi kapanmak zorunda kalinca Ferdi 4 yil boyunca bos kalmistir. Sonra Kader plak firmasiyla yaptigi Huzurum Kalmadi adli plak istenen satisi yapar. 1973 ve 1974 yillarinda Gorsev Plak adina bes tane plak yapti, Kir Cicekleri, Bana Gercekleri Soyle, Postaci, Mahkumlarin Duasi ve Yuregimde Yara Var. 45'likler, ancak Ferdi'nin gecimini saglamaya yeter. Ama aradigi, istedigi cikisi bir turlu yapamaz. Sonra arkadasi Ismail Mersinli'yle Elele adinda bir plak sirketi kurar, orda cikardigi Aksam Gunesi cok buyuk oranda satis yapar. Yalniz, basindan beri yakasini birakmayan sanssizlik yine Ferdi'nin pesini birakmamisti. Cesitli olaylar yuzunden o firmayi kapatmak zorunda kalir. Sonradan Elenor plakla anlasir, orda Birak Su Gurbeti, Alistim, Yad Eller ve Cesme ile o zamanin en cok satis yapan 45'liklerdi. Sans ibresi artik Ferdi'den yana donmekteydi.

Bu arada sinemadada adini duyurur Ferdi Tayfur. 1976 yilinda Cesme filmini cekerken Necla Nazir ile tanisir ve ona asik olur.

Adini Arabesk muzigin Devleri arasina yazdiran Ferdi Tayfur, gazino neonlarinin bas kosesindeki yerini de kisa zamanda alir. Gazinocular, filmciler ve plak yapimcilari Adana'nin bu bagriyanik sarkicisinin kapisini asindirir. Allah "Yuru ya kulum" demistir, Ferdi de yurumeye devam eder. Cesme'den sonra yaptigi Derbeder, Benim Gibi Sevenler, Son Sabah, Boynu Bukuk, Olmaz Olsun, Yuvasiz Kuslar, Batan Gunes, Huzurum Kalmadi, Gunaha Girme, Kalbimdeki Aci, Sen de mi Leyla, Yakti Beni, Insan Sevince, Durdurun Dunyayi, Bir Damla Ates, Bende Ozledim, Herseyim Sensin, Utaniyorum, Cilgin Arzular, Haram Oldu, Icimde Bir His Var, Ya Benimsin Ya Topragin, Sevgiler Cicek Gibi, Affet Allah'im, Naz Etme - Canina Okuyacagim, Allah'im Sen Bilirsin, Hoscakal Leyla, Bizim Sokaklar, Bana da Soyle, Emmoglu, Mor Guller, Dunya, Of Daglar ve Yoksun-Kor Talih, Zaman Tuneli, Klasikler 2, Zengin Olursam gibi kaset ve filmleriyle milyonlarin gonlunden ve dilinden dusmeyen Ferdi Tayfur, Turkiyenin gelmis gecmis en buyuk sanatcilarindan oldu....

Müslüm Baba ile Orhan Gencebay ilk eserlerini 1968'de çıkarıyorlar. Ferdi tayfur ile ilgili net bir bilgi edinemedim.

Kişiliğini makamına bağlayan, makamını kaybettiğinde kişiliğinden de olur!
Kullanıcı profilini gör
isyankar_arif
Üye
Üye

Nereden: ankara
MesajTarih: 03-Şub-2008 / 06:19    Mesaj konusu: Re: Cevap: arabeske en önce başlayan kim?

valla benim bildiğim kadarıyla orhan gencebay ama en önemli temsilcileri bence müslüm baba ibrahim tatlıses ve ferdi tayfurdur gerisi tras bana göre ha arabeskten bahsetmişken bu seslerin katkısıda fazla arabeske ama yavuz taner burhan bayar gibi iki önemli bestecimizide unutmayalım bunlar olmasaydı böyle mükemmel parçalar dinleyemeyecektik
Kullanıcı profilini gör
altankes17
Üye
Üye

MesajTarih: 03-Şub-2008 / 21:46    Mesaj konusu: Re: Cevap: arabeske en önce başlayan kim?

ellerine sağlık buda yeter bize sağolasın bilal abii ama bence ilk orhan gewncebay ikincide müslüm baba sondada ferdi tayfur herhalde ama bizim içn en önemlisi baba müslümün olmasıı
Kullanıcı profilini gör
babacan1102
Sitemize Desteğiniz İçin Teşekkür Ederiz

Nereden: istanbul/adıyaman
MesajTarih: 04-Şub-2008 / 21:38    Mesaj konusu: Re: Cevap: arabeske en önce başlayan kim?

ilk olarak hakkı orhan gencebey cıkarmıştır ..
ama hakkı bulut kendi capında bir efsanedir bence sesi taklit edilemeyen bir bir üstadır..
tabi müslüm baba arabeskin babası lakabını aldıgına göre arabesk deyince ilk akla baba gelirrr..
EYVALLAHHH

nerdesin
Kullanıcı profilini gör
sedatesin
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: mardin
MesajTarih: 05-Şub-2008 / 02:15    Mesaj konusu: Re: Cevap: arabeske en önce başlayan kim?

ilk arabeksi çıkaran bilmiyorum ama ben sadece muslum babayı arabeks olarak onu tanırım

Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: samsun
MesajTarih: 05-Şub-2008 / 06:37    Mesaj konusu: Re: Cevap: arabeske en önce başlayan kim?

ilk orhan ve muslum babayla basladı sonra ferdii sonra hakkı bulut
Kullanıcı profilini gör
abdi

Nereden: berlin-gaziantep
MesajTarih: 05-Şub-2008 / 21:30    Mesaj konusu: Cevap: arabeske en önce başlayan kim?

arabesk e ilk baslayan müslüm gürsestir.

Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: [_GÜNGÖREN_]
MesajTarih: 06-Şub-2008 / 06:41    Mesaj konusu: Re: Cevap: arabeske en önce başlayan kim?

vala ne desek yalan olur ama tahminen orhan gencebayla müslüm babadır Wink
Kullanıcı profilini gör
TeKKRAL
Üye
Üye

MesajTarih: 06-Şub-2008 / 06:47    Mesaj konusu: Re: Cevap: arabeske en önce başlayan kim?

arabesk denilen serbest çalışmalara ilk orhan gencebay başlamıştır ilk plağı 1968 gibi görünsede bundan önce 1965-66-67 yıllarında o zamanın ünlü türk halk müziği sanatçısı ahmet sezgin orhan gencebay bestelerini okumaya başlamıştır örneğin sevemedim karagözlüm orhan dan sonra hakkı bulut ferdi tayfur ve hüseyin altın bunu devam ettirmiştir ama bunlar o zaman kendi bestelerini okuduğundan ve o yıllarda bu müziği halk daha benimsemediğinden duyulmaları zaman almıştır ama ferdi tayfur 70 lerin ortalarında patlamış orhan gencebay ve ferdi tayfur arabesk fırtınasını estirmeye başlamıştır MÜSLÜM BABA o yıllarda daha çok halk müziği formatında eserler okuduğundan örnek sevda yüklü kervanlar,ovada taşa basma gibi ve yorumcu olduğundan geri planda gibi gözüksede yinede plakları çok iyi satmıştır o yllarda ama asıl arabeske yani bizim bildiğimiz o damar albümleri damar şarkıları 80 li yıllarda çıkararak damgasını vurmuş ve hepsini geçip babalığını tescillemiştir.sonuç olarak arabeske hepsi aynı zamanda başlamış orhan gencebay müzik çevresi ve besteleri sayesinde daha çabuk duyulmuş müslüm baba ve ferdi tayfur daha gariban olduğundan biraz daha geç parlamıştır olay bu.benim bilgim bu kardeş.
Kullanıcı profilini gör
enemy75
Üye
Üye

Nereden: istanbul
MesajTarih: 06-Şub-2008 / 15:02    Mesaj konusu: Re: Cevap: arabeske en önce başlayan kim?

arebesk denilen olay varssa ooda müslüm baba ben başka arebesk bilmem benim yorumum bu
Kullanıcı profilini gör
KILICBEY
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: KAHRAMANMARAŞ
MesajTarih: 06-Şub-2008 / 16:08    Mesaj konusu: Re: Cevap: arabeske en önce başlayan kim?

Benim bildiğim bu müziğin kurucusu sayılan orhan gencebaydır batı sazlarıyla doğu sazlarını özellikle arap yaylılarını birleştirerek ortaya bi doğu-batı sentezi çıkarmıştır eğer yanlış biliyorsam kusuruma bakmayın ayrıca hakkı bulut da bence büyük üstadlardan biridir ben de oldukça severim ve 53 albüm yapmış 53 de kendi besteleriyle yapmış dışardan tek bir beste dahi almamış büyük bir bestekardır aynı zamanda.
Kullanıcı profilini gör
crazyeagle
Yeni Katılımcı
Yeni Katılımcı

MesajTarih: 29-Mar-2008 / 06:51    Mesaj konusu: Re: Cevap: arabeske en önce başlayan kim?

orhan gencebay,hakkı bulut,ferdi tayfur,muslum gurses diye herhalde,
Kullanıcı profilini gör
alper_kadersiz
Üye
Üye

Nereden: adana
MesajTarih: 29-Mar-2008 / 15:08    Mesaj konusu: Re: Cevap: arabeske en önce başlayan kim?

babacan1102 demiş ki:
ilk olarak hakkı orhan gencebey cıkarmıştır ..
ama hakkı bulut kendi capında bir efsanedir bence sesi taklit edilemeyen bir bir üstadır..
tabi müslüm baba arabeskin babası lakabını aldıgına göre arabesk deyince ilk akla baba gelirrr..
EYVALLAHHH

abime aynen katılıyorum ağzına sağlık...eyvallah
Kullanıcı profilini gör
Muslumcu22
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: Müslümcü Tarikatından
MesajTarih: 01-Hzr-2008 / 16:28    Mesaj konusu: Re: Cevap: arabeske en önce başlayan kim?

arkadaşlar bu işin öncüsü nuri sesigüzeldir ve akabınde muslum gurses orhan gencebay ferdi tayfur ibrahim tatlıses arabesk muziği zirveye taşıyan 4 lüdür..

Bütün Duygularım Ağır Yaralı"

Kullanıcı profilini gör
   Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Albümleri ve Şarkı Sözleri
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Muslumcu.com & Muslum-Gurses.com & Muslumcu.net
Bu Site Müslüm Gürses'e Destek ve Hayranlarını Bilgilendirme Amaçlı Hazırlanmıştır.
Copyright © Müslüm Gürses Fan Club !! 2003 - ∞ !! - Kurucu: Bilal Bilgi
Forum - Arşiv - Haber - Şarkı Sözü - İnşaat Bölümü - Civil Engineering