Müslüm Gürses Müslüm Gürses

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 256

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 257

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 519

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 521

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 522
Müslüm GÜRSES :: Başlığı Görüntüle - [Haber] Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?
[Haber] Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Basın ve Haberler
Yazar Mesaj
snare
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: gaziantep
MesajTarih: 15-Mar-2009 / 19:59    Mesaj konusu: [Haber] Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

Müslüm Gürses, İstanbul'da Al Jamal isimli sosyetik mekânda sahne aldı. Grup Gündoğarken'den Ahmet Kaya'ya, Teoman'dan Kenan Doğulu'ya kadar birçok ünlü ismin şarkısını seslendirmiş. Dinleyicilerin arasına inen ünlü sanatçının şarkılarına "Müslüm baba sen bizim her şeyimizsin" tezahüratları eşlik etmiş.
Aralarında ünlülerinde bulunduğu konuklar felekten bir gece çalmış. Gözümüz yok, gözü olanın gözü çıksın! Ben İzzet Çapa'nın sözlerine takıldım. Mekânın sahibi, eğlence dünyasının duayeni Çapa, öyle derine çapa atmış ki değme sosyologlara taş çıkartır. İşte Çapa'ın tespiti: "Sosyete Müslüm Gürses gerçeğiyle yüzleşti. İstanbul sosyetesi üç şekilde tepki verir. Önce küçümser, sonra güler ve alkışlar, daha sonra da baş tacı eder..." Çapa'ya takılmış olmamdan da anlayacağınız gibi burada beni ilgilendiren 'Müslüm Baba'nın yoksulları terk etmesi veya yoksullardan 'çalınması' değil. Seçkinlerin, elitlerin, sosyetenin artık nasıl tanımlarsanız, 'onlardaki' bu yeni halet-i ruhiye.

KÜÇÜMSEME YILLARI
Filmi biraz geriye saralım, Müslüm Gürses'in küçümsendiği yıllara gidelim.
Hatırlarsınız, arabesk kente uyum sağlayamayan, beğeni düzeyi düşük varoşların müziği olarak yıllarca yasaklı kaldı. TRT'nin kapısının önünden bile geçemezdi. Müslüm Gürses ise korkulan bu arabeskin 'şehir gerillasıydı...' Konserleri öncesi jilet fabrikaları üretimi artırırdı! 'Kaybedenler' onun konserlerinde çıplak vücutlarını jiletleyerek 'varolmaya' çalışırdı. Garipler isimli parçada "hor görülenlerin isyanıdır bu/ sevip sevilmeyenlerin isyanıdır bu/ düzensiz dünyanın günahıdır bu/ yakarsa dünyayı garipler yakar" diye feryat eder. İtirazım Var'da ise; "ben hep yenilmeye mahkûm muyum/ ben hep ezilmeye mahkûm muyum/ itirazım var bu zalim kadere" diyerek kendisine tapan kesimin isyanını dile getirirdi.
Seçkinler içinse, arabesk dinlemiş olmak büyük bir itibar kaybıydı. Nitekim onlar da 'Baba'ya ve bu tür müziğe vebalı gibi davranır, Çapa'nın dediği gibi küçümserdi.

'MERKEZ'E YÜRÜYÜŞ: AÇIKHAVA KONSERİ
Takvim yaprakları 2002'yi gösterdiğinde ise Türkiye genel seçimlere hazırlanıyordu. Kendini Anadolu'nun, varoşların ve yoksulların temsilcisi olarak tanımlayan ve seçimlerden birinci parti çıkması kesin gözüken Tayyip Erdoğan, 'merkez'e talip olduklarını açıkladı.
Aynı günlerde yoksulların 'Baba'sı Müslüm Gürses de, 'merkez'e yürümeye karar verdi. 2000'li yılarda Teoman'ın Paramparça şarkısını seslendirerek kendisine tapan kitleyi tamamen reddetmeden onlardan biraz uzaklaştı. Açıkhava'da konser düzenledi. Konser basında, "Müslüm seçkinlerle buluşuyor" diye sunuldu. Yıllarca Gülhane Parkı'nda bağırışlar, çağırışlar, jiletlemeler eşliğinde konser veren Gürses, ilk kez Açıkhava'da farklı bir dinleyici kitlesinin önüne çıktı. Ancak seçkinlerin' ilgisini pek çekemedi. Açıkhava'nın en tenha gecelerinden birisiydi. 'Baba'nın deli kitlesinin şefkatinden eser yoktu Açıkhava'da.
'Seçkinler' sadece alkışladı ve güldü.

BAŞ TACI DÖNEMİ
Ancak Müslüm Gürses aynı yolda devam etti.
Diğer sanatçılarla, müzik türleriyle ilişkisini sürdürdü. 2004'te Rockİstanbul'da sahne aldı. Al Jamal'da yaşananlara bakılırsa 'seçkinler' artık onu baş tacı etmiş.
Peki neden? Galiba bu sorunun yanıtı, aynı sürede yaşanan siyasi gelişmelerde saklı.
2002 seçimlerini AK Parti kazandı. Sonraki seçimleri de. Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı seçildi.
Açıkhava konserinin üzerinden yedi yıl geçti. Bu süre içersinde o güne kadar kadar sessiz kalan muhafazakâr kesim 'merkez'e taşındı, temsil yetkisi buldu. Tüm bu gelişmeler Türkiye'nin kültür hayatında da birçok değişimi beraberinde getirdi.
Türkiye'de asker ve bürokrasiden oluşan siyasi yapı sarsılınca, onun toplumu yukarıdan aşağıya doğru dikine 'bölen' seçkin kültürü de çatladı. Tabii ki o kültürü devletin ideolojik aygıtının türevi gibi taşıyan seçkinler de. Kültürler arası duvarlar çatlayınca, etkilenme, etkileme ve yatay geçirgenlik hızlandı. Bunun son örneklerinden birisi de, Ajda Pekkan'ın Aynur'la düet yapması ve Kürtçe şarkı söylemesi.
Esasında kendisine ait biriktirilmiş bir kültür bagajı olmayan Türkiye 'elitleri', pranganın gevşemesiyle rahatlamış görünüyor. Bakmayın siz 'göbeğini kaşıyan adam' aşağılamalarına! Diğer Yazarlar Yorum Ekle E-Posta Gönder Yukarı Çık YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI Unutma hatırlama ikilemiKötülük ölümden hızlı koşarTahran, Boğa Burcu kadını gibi'Söylenen her söz kalbin kılığını taşır'Muteber olmanın dayanılmaz hafifliği!Kahramanını söyle bana!
KAYNAK:HURHABER

Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: istanbul bagcılar
MesajTarih: 15-Mar-2009 / 21:14    Mesaj konusu: Re: Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

eyvl paylaşımın için tşkr

Sitemize Desteğiniz İçin Teşekkür Ederiz

Nereden: Acımasız Dünyadan (İzmir)
MesajTarih: 15-Mar-2009 / 21:48    Mesaj konusu: Re: Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

eyw Eren SAğoalsın
Yine Olaylar Dönüp dolaşıyo babanın tarz değişimine KIrk yıllık Gariban,temiz halkın babası ne zamandır sosyetenin babası oldu daha düne kadar Müslüm babayı duyanlı ıyyy çekerdi şimdi ne değiştide o ıyyy çekenler Müslüm Gürses Baba demeye başladılar
İnsanları anlamak bir hayli zorlaştı artık

Kullanıcı profilini gör
akliyok_06
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: ankara
MesajTarih: 15-Mar-2009 / 22:09    Mesaj konusu: Re: Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

Eyv eren bilgiler için soal muhabir gazetecimiz...Very HappyVery Happy

Üye
Üye

Nereden: istanbul
MesajTarih: 15-Mar-2009 / 23:28    Mesaj konusu: Re: Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

babaya ıtırazı olan varsa emın olun onun aklından supe duyarım

Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: MALATYA
MesajTarih: 15-Mar-2009 / 23:42    Mesaj konusu: Re: Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

yine döktürmüşsün erenim eyw ellerine sağlık...

Gururumu kırıpta sırtımdan vurmasaydın
Allah bir sevgim bir ateşlerde sen yaktın
Nasıl kıydın aşkıma şerefsizlere sattın
Kullanıcı profilini gör
mali_usta
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: Gençlerbirliği
MesajTarih: 16-Mar-2009 / 00:18    Mesaj konusu: Re: Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

paylaşımiçin teşekkürler...

Dürüst ol, insancıl ol, düşün öbür dünyayı
Bir karıncayı bile incitme sakın evlat

Evlat evlat evlat insan ol evlat
Evlat evlat evlat insan ol evlat
Kullanıcı profilini gör
ismail28
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: DeRTLiLeR MeYHaNeSi
MesajTarih: 16-Mar-2009 / 01:30    Mesaj konusu: Re: Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

eyvallah bilgiler için tesekkürler.

Fanatik Üye
Fanatik Üye

MesajTarih: 16-Mar-2009 / 03:46    Mesaj konusu: Re: Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

sosyete kimin umurunda eğer eskiden dinlemiyorlarsa babayı o onların bilgisizliğidir

Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: manisa
MesajTarih: 16-Mar-2009 / 03:49    Mesaj konusu: Re: Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

emeğine sağlık eren kardeşim.

Nereden: Çooook Uzaklardan Yanlızlık şehrinden...!
MesajTarih: 16-Mar-2009 / 09:07    Mesaj konusu: Re: Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

Emeğine sağlık Teşekkürler Eren

Eyvallah...

Kurt O Sessizliği Bozarsa Kıyamet KOPAR !
Kullanıcı profilini gör
arabeskci1910
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: AnKaRaGüCü GeCeKoNDu dan
MesajTarih: 16-Mar-2009 / 16:02    Mesaj konusu: Re: Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

akliyok_06 demiş ki:
Eyv eren bilgiler için soal muhabir gazetecimiz...Very HappyVery Happy

Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: istanbul adana
MesajTarih: 16-Mar-2009 / 19:55    Mesaj konusu: Cevap: Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

bu da sabah gazetesinin haberi okudum ama işlerim dolayısıyla sitemize nakledemedim gerçi başka kardeşimiz nakletmiş önemli değil ayrıca taruz ağabeyin yorumuna katılıyorum.

Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: AnKaRaGüCü GeCeKoNDu dan
MesajTarih: 16-Mar-2009 / 21:39    Mesaj konusu: Re: Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

taruz demiş ki:
sosyete kimin umurunda eğer eskiden dinlemiyorlarsa babayı o onların bilgisizliğidir

Üye
Üye

MesajTarih: 16-Mar-2009 / 23:42    Mesaj konusu: Re: Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

babaya var itirazımı efsaneyi yoketmesin yeter sosyete cart curt mühim değil herkesn gönlünde olan itibarını tüketmesin kafi.
Kullanıcı profilini gör
AhMeT_44
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: KaRaNLıK_SoKaKLaR
MesajTarih: 17-Mar-2009 / 17:10    Mesaj konusu: Re: Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

Paylaşım için saol Eren Kardeşim.

Herşeyde bi hayır vardır..

sabretyollar
Üye
Üye

Nereden: TRABZON
MesajTarih: 17-Mar-2009 / 18:40    Mesaj konusu: Re: Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

müslümcü müslümcünün kardeşidir herkese saygımız var arabesk in kralı MÜSLÜM BABA dır alemde tek

Üye
Üye

MesajTarih: 22-Mar-2009 / 06:55    Mesaj konusu: Re: Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

sabretyollar demiş ki:
müslümcü müslümcünün kardeşidir herkese saygımız var arabesk in kralı MÜSLÜM BABA dır alemde tek
KARDEŞİM EMEGINE SAGLIK Very Happy

....Akıp akıp gittim deryalar gibi
......Çok şeyler kaybettim, çok şey kazandım
.......Her günüm bir başka yaşantım oldu
Kullanıcı profilini gör
kalpsiz_adam
Üye
Üye

MesajTarih: 23-Mar-2009 / 15:49    Mesaj konusu: Re: Müslüm Gürses'e itirazı olan var mı?

paylaşım için sağol kardeşim emeğine sağlık
Kullanıcı profilini gör
   Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Basın ve Haberler
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Muslumcu.com & Muslum-Gurses.com & Muslumcu.net
Bu Site Müslüm Gürses'e Destek ve Hayranlarını Bilgilendirme Amaçlı Hazırlanmıştır.
Copyright © Müslüm Gürses Fan Club !! 2003 - ∞ !! - Kurucu: Bilal Bilgi
Forum - Arşiv - Haber - Şarkı Sözü - İnşaat Bölümü - Civil Engineering