Müslüm Gürses Müslüm Gürses

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 256

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/sessions.php on line 257

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 519

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 521

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/tanim.php:223) in /home/muslumcu/domains/muslumcu.net/public_html/includes/page_header.php on line 522
Müslüm GÜRSES :: Başlığı Görüntüle - [Anlatım]Müslüm Gürses Damar Arayışında
[Anlatım]Müslüm Gürses Damar Arayışında
Sayfa 1, 2  Sonraki

Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Hayatı ve Röportajları
Yazar Mesaj
damar02
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: Ufka uzanan yoldan
MesajTarih: 21-Eyl-2006 / 03:42    Mesaj konusu: [Anlatım]Müslüm Gürses Damar Arayışında

Müslüm Baba damar arayışında

Yılların "Müslüm Babası"na bir şeyler oluyor. Acının, hicranın, onulmaz dertlerin, vuslatsız aşkların, kederinden kararan kalabalıkların, kentlerin kenarlarına konuvermiş gurbetçilerin derdini o boğuk ve hırıltı sesiyle dillendiren Müslüm Gürses kabuk değiştiriyor. Gibi.

Bir kaç yıl önce, pop şarkıcısı Asya'nın yorumladığı, sözleri Nilüfer'a ait olan "Olmadı Yar"ı söylediğinde kendi dinleyenlerini de, dinlemeyenlerini de şaşkına uğratmıştı Müslüm Baba. Aslında şarkının sözlerine, içerdiği duygu dünyasına bakıldığındığın da, hiç de şaşıracak bir yoktu ama o ağır ve usul bir adamdı. Artık kentlileşmiş, rengi açılmış kitlelerin dinlediği bir "pop" şarkısını söylemek ona ne kadar yakışırdı. Ama söylemişti işte, ve yakışmıştı da.

Bir iki yıl önce de Leonardo da Vinci'nin bir tablosunun moder yorumu amacıyla Esma Hatun Yalısı'nda sosyetik seçkinlerin katılımıyla düzenlenen bir etkinliğe katılmış, oradaki kalabalığın dışındaki herkeste hayret nidalarına neden olmuştu.

Sonra, geçtiğimiz aylarda, eğitimli, kentli, beyaz gençlerin üstüne rockçı tanımadığı Teoman'la yanyana çekilmiş gülümseyen resimleri yayınlandı gazetelerde. Teoman'ın "Paramparça" adlı parçasını yorumlayacaktı. Yorumladı. Müslüm Gürses Paramparça'yı nasıl okursa öyle okudu. Teoman'ın söylediği şarkıya hiç benzemiyordu. Klasik kanatlı 1956 model kırmızı bir Chevrolet'eye binerek şarkıya klip çekti. Arka koltukta oturuyor, onunla birlikte daha çok "hovarda arabası"na benzeyen Chevrolet'e sağa sola manevra yaptıkça biraz sarsılıyor ama asla parçalanmıyordu.

Yıllarca kara kalabalıklara kanın gövdeyi götürdüğü konserler veren Müslüm Gürses, artık jiletini kapıp gelenlerle yetinmek istemiyor. Light bir damar arıyor sanki. Tarzını değiştirmiyor ama. Yine bir kaç düğmesini birden açtığı ipek gömleğinden altın kolyesi, künyesi görünüyor. Yine beyaz papuçaltına beyaz çorap giyiyor. Kruvaze takım elbisesinin sadece rengi değişiyor. Herzaman pırıl pırıl görünen yeni boyanmış kıvırcık saçları, bıyıkları hep simsiyah.

Rahat, mutlu ve huzurlu görünüyor. Çok ça da muzip. Yüzündeki derin izlere inat, siyah bıyıklarının arasından bembeyaz dişleriyle gülüyor, espriler yapıyor. Quasimado'nun ağlama nöbetine tutulmadan önce vücudunun tutulduğu devinimleri andıran kaba kıvranışlarla hareket ediyor, hırıltılar arasında konuşuyor. Başını kalın gövdesinden ayrı çeviremiyor. Çevirmiyor. Dikilip durduğu yerde hafif salınımlarla, gözü kapalı okuyor şarkılarını. Tıpkı onun gibi kıvırcık saçları ve kalın gövdesiyle, hafif öne, bir yana eğilerek, kalın dudaklarını güçlükle aralayarak onun şarkılarına benzeyen şarkılar söyleyen Hakan Taşıyan'ı tanımıyor. Ellerindeki jiletlerle vücutlarını doğrayanlardan pek hoşlanmadığını sık sık tekrar etse ve hatta konserlerini yarıda kesip gitse de, kendi kitlesinin bütünlüğüne, büyüsüne iman etmiş durumda. Kendisinden rol ve dinleyici çalan Müslümcüklerin onun indinde pek bir kıymeti yok.

Konfeksiyon atölyerinde, oto tamircilerde terini damıtan, aşık olduğu kıza bir türlü içini dökemeyip onun şarkılarında demlenen, ayrılığı ölüm bilip ölüp ölüp dirilen kitlesinin sadakatine yürekten inanıyor.

Yeşilçam sinemasının gözü yaşlı aktristi Muhterem Nur'la yıllardır süren mutlu bir evliliği var. Zaman zaman yanyana görünüyor, aşklarının her dem taze olduğunu söylüyorlar. Onun yanında, Müslüm Baba imajının çağrıştırdıklarından uzak düşüyor. Hatta biraz kılıbık olduğunu bile düşündürtüyor!

Güzel türkü okuyor. Geçen yıl "Müslümce Türküler" adında bir türkü kaseti çıkartmıştı. Zaten hemen hemen her kasetinde bir iki türkü mutlaka olurdu. "Şu dağlarda kar olsaydım", "Altın hızma mülayim", "Eyvah" ve "Gönül Dağı"nı hatırlıyorum mesala. Gerçekten güzel söylüyor. Sözlerinde bolca acının, hicranın, ayrılığın, derdinden içmenin, hayatın çekilmezliğine sığınak ölümün yer aldığı şarkılarıyla "damardan" söylese de, kendisi evinde hiç arabesk dinlemiyormuş! Favorileri Dean Martin ve Frank Sinatra'ymış.

Artık hayat artık eski hayat, arabesk eski arabesk değil. Tabii Müslüm Baba da öyle. 1960'larda 70 lerde, kentin kenarına tutunmuş alt gelir gruplarının, kara kalabalıkların çevreden merkeze yürüyüşü, para ve rahatla buluşması oranında değişen kitleyle birlikte bir dönüşüm geçirdi arabesk de. Önde aşk, arka fonda hayat acısını söyledi. Hicranı dillendirdi. İçinde isyan ve başkaldırı öğeleri taşısa da, söylediği şarkılarla o kara kalabalığın mevcut sisteme eklemlenişine aracı oldu.

Ekonomik, siyasi açılıma paralel olarak değişen 1980'lerin kültürel ortamı o karamsar havayı dağıttı önce. Arabesk, parayla buluşanların önce içip sonra göbek attıkları tavernalarla boyut değiştirdi. Poplaşıp "light"laşan arabesk 1990'larda ise artık züppe bir arabeske bıraktı yerini. Sözkonusu acılar ne hayat karartan acılardı, ne de göz karartan. Herkesin en azından bir ayağı havadaydı artık. İnsanlar, acılar, şarkılar değişti. Değişmeyen tek şeyin değişim olduğu bir dünyada Müslüm Baba da değişti elbette. Kemikleşmiş kitlesiyle birlikte yeni dinleyiciler edindi. Kara kalabalıgın rengi yer yer açıldı. Pus kalktı. Müslüm Baba'nın dinleyicileri Müslüm'ü artık tanıyamayanlarla, tanımak isteyenlerden oluşuyor şimdi.

8 Ağustos 2002

dergibi.com köşe yazarlarından 'sevgilim hayat'adlı köşesinden yazar fadime özkan adlı şahsın BABA hakkındaki yazısı dikkatimi çektim.ilginç bir yazı olmuş.sizlerle paylaşmayı uygun gördüm.yorumlarınzı alalım arkadaşlar....saygılar...

.

Ali Tekintüre
Kullanıcı profilini gör
Konuya Teşekkür Gönderenler
3 kullanıcı bu konuya teşekkür etti. Teşekkür gönderenlerin listesi için tıklayınız.
müslümcü-27
Yeni Katılımcı
Yeni Katılımcı

Nereden: antep
MesajTarih: 28-Eyl-2006 / 01:28    Mesaj konusu:

evet kardeş sana katılıyorum arabeksin kralı baba git gide pop a gidiyor gibi
Kullanıcı profilini gör
damar02
Fanatik Üye
Fanatik Üye

MesajTarih: 28-Eyl-2006 / 01:35    Mesaj konusu:

kardeş.estağfurullah ben yazmadım bu yazıyı.yazıyı kaleme alan yazar kendi yorumunu ifade etmiş.

.

Ali Tekintüre
Kullanıcı profilini gör
Poseidon
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: diyarbakir/istanbul
MesajTarih: 28-Eyl-2006 / 01:40    Mesaj konusu:

en çok şu cümle dikkatimi çekti:Kemikleşmiş dinleyicisi ile birlikte yeni dinleyiciler de edindi.
dost düşman herkes biliyor ki müslüm BABAyı bırakmadık bırakmayacağız.
saygılar ve teşekkürler mahmut abim

Adam olmayan Müslümcü olamaz!!!
Kullanıcı profilini gör
forzaenver
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: Meyhaneden...
MesajTarih: 28-Eyl-2006 / 01:52    Mesaj konusu:

Adamın bazı lafları doğru gibi ama bu konuşmalar benim hergeçen gün kafamı karıştırıyor Idea

Fanatik Üye

MesajTarih: 28-Eyl-2006 / 04:48    Mesaj konusu:

bazı lafların kafanın karıştırmasını anlayışla karşılıyorum kardeş.çünkü yıllardır kendine has yorumu ve tarzıyla büyük bir kitleyi peşinden sürüklemiş, halen daha bir çok eğitim kurumlarında araştırma konusu olan müslüm baba ve müslümcülerin yani bizlerin ona karşı duyduğumuz sevginin ana sebebi olan RABBIN insanlığa en büyük nimetlerinden olan müslüm gürsesin farklı soundlarla aranjman albüm yapması ve farklı tarz eserleri yorumlaması bazı müslümcü kardeşlerimizi şaşırtıyor.lakin biz onu karşılıksız sevdik.öyle değil mi.gerçek sevgide karşılık beklenmez.sitem de olmaz.o BABADIR.yaptığı her işli kendine uydurmasını da bilir.kaldı ki müslüm gürses bunu en alasını yapıyor.tıpkı ona gönlümüzde lanse ettiğimiz gibi.yani BABA şekilde ...
kal sağlıcakla...saygılar....

.

Ali Tekintüre

En son damar02 tarafından 17-Şub-2007 / 18:54 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Kullanıcı profilini gör
AhMeT_44
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: KaRaNLıK_SoKaKLaR
MesajTarih: 29-Eyl-2006 / 19:57    Mesaj konusu:

saol mahmut abii bu bilgiyi bizimle paylaştığın için.. Question

cirkinkralll
Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: ırak suriye ara sıra TÜRKİYE
MesajTarih: 01-Ekm-2006 / 01:46    Mesaj konusu: Re: (anlatım)MÜSLÜM BABA damar arayışında

gardaş çok güzel bi konuya deginmişsin bunlar acı ama gerçek olaylar....şimdilerde müslüm babayı bilmeyen baba feyzini tatmayan insanlara babayı tanıtıyoruz bi tanıyanda bidaha bırakamıyor zaten ama baba tarzını biraz bozdu artık can alıcı arabesk şarkılar yapmıyor eskisi gibi...
saygılar.........murat.......cirkinkralll

Sitemize Desteğiniz İçin Teşekkür Ederiz

Nereden: istanbul
MesajTarih: 27-Ksm-2006 / 05:30    Mesaj konusu:

eline saglık gerçekten insanı düşündürüyor
Kullanıcı profilini gör
agrasif
Üye
Üye

Nereden: ANKARA(demetevler)
MesajTarih: 31-Arl-2006 / 07:25    Mesaj konusu: Re:

beklenen patlamayı yapacaktır bunu sabırsızlıkla bekliyoruz....

Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: istanbul adana
MesajTarih: 31-Arl-2006 / 18:06    Mesaj konusu: Cevap: [Anlatım]Müslüm Gürses Damar Arayışında

müslüm baba bu zamana kadar kendi tarzına yakışmayacak şarkılar söyledi ama hepsinide çok güzel okudu çünkü babanın öyle bi sesi varki her türden söyleyebiliyor türkü sanat pop vs vs

Üye
Üye

MesajTarih: 01-Oca-2007 / 23:07    Mesaj konusu: Re: Cevap: [Anlatım]Müslüm Gürses Damar Arayışında

müslüm baba zamana uyuyor heralde ama kendi çizgisi hiçbir zaman değişmedi . baba hareketli parçaları bundan 20 yıl öncede çok güzel seslendiriyordu şimdide

söyleyin dostlar?m allah a?k?na
Kullanıcı profilini gör
emir99
Üye
Üye

Nereden: k?br?s
MesajTarih: 30-Oca-2007 / 04:13    Mesaj konusu: Re: Cevap: [Anlatım]Müslüm Gürses Damar Arayışında

baba herzaman babadir bunu kimse degistiremez
Kullanıcı profilini gör
Muslumcu22
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: Müslümcü Tarikatından
MesajTarih: 18-Şub-2007 / 18:30    Mesaj konusu: Re: Cevap: [Anlatım]Müslüm Gürses Damar Arayışında

haklısın emir

Bütün Duygularım Ağır Yaralı"

Kullanıcı profilini gör
nef-i
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajTarih: 25-May-2008 / 02:29    Mesaj konusu: Re: Cevap: [Anlatım]Müslüm Gürses Damar Arayışında

her insan zamanla kendini degiştirir bazılarının hoşuna gider bazılarının hoşuna gtmez ama babamız ne kadar degişsede babamız kalacak bu hiç degişmeyecek biz bırakmadık bırakmıcazda:D
Kullanıcı profilini gör
mahsun_kul_028
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: NEREYE !!!!!!!!!!!
MesajTarih: 25-May-2008 / 02:42    Mesaj konusu: Re: Cevap: [Anlatım]Müslüm Gürses Damar Arayışında

aslında hepimizin ortak bir özlemi var eski müslüm baba o esrarlı gözleri gitmeleri haberimiz yokları arıyoruz..su bi gerçek onlar artık geri gelmez gelmeyecekte..ama olaya söyle bir pencereden bakmakta var örneğin paramparçayı baba okudu tamam okuması yanlış ama baba ne yaparsa dogru yapar felsefesinden bakarsakta paramparça şarkısnı almış baba teomandan okumus o sarkıyı teoman şarkısı olmaktan çıkarmıs çünkü baba bunu kendine has uslubüyle okumus bence bu sarkı anca bu kadar güzel okunurdu çünkü bu şarkı sözleriyle melodisiyle yapabileceği kulağa en çok hoş gelebileceği budur baskada olmaz zaten ayni şekilde olmadı yar sarkısıda ayni yani baba bu sarkıları alıp kendine has uslubuyle yorumuyla kendi basına bir müslüm baba sarkısı yapmış... Wink

Aktif Üye
Aktif Üye

MesajTarih: 25-May-2008 / 17:45    Mesaj konusu: Cevap: [Anlatım]Müslüm Gürses Damar Arayışında

baba herzaman kendine yakışanı yapmışdır saygılar

Fanatik Üye
Fanatik Üye

Nereden: DeRTLiLeR MeYHaNeSi
MesajTarih: 25-May-2008 / 20:21    Mesaj konusu: Cevap: [Anlatım]Müslüm Gürses Damar Arayışında

ozhan abinin demiş olduğu gibi o eski sarkılar geri gelmez ama Müslüm Gürseste kendine yakışmayanı yapmaz.

Aktif Üye
Aktif Üye

Nereden: siirt
MesajTarih: 25-May-2008 / 21:10    Mesaj konusu: Re: Cevap: [Anlatım]Müslüm Gürses Damar Arayışında

baba herzaman kendine yakışanı yapmışdır saygılar
Kullanıcı profilini gör
nacves

Nereden: Müslüm Gürses Ülkesinden..
MesajTarih: 26-May-2008 / 14:29    Mesaj konusu: Re: Cevap: [Anlatım]Müslüm Gürses Damar Arayışında

tabıkıde hersey eskısı gıbı olamaz,yas ılerledıkce ses tellerı daha cok yıpranıyor buda yorumunu etkılıyor,bu yuzden eskı babanın yorumları olmuyor.saol paylasım ıcın bızlerde ısterız ama yas ıtıbarıyle bıraz durulması lazım saglıda onemlı babanın..saygılarımla..

...nacves...
Kullanıcı profilini gör
   Müslüm GÜRSES Forum Ana Sayfası -> Hayatı ve Röportajları
Sayfa 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Muslumcu.com & Muslum-Gurses.com & Muslumcu.net
Bu Site Müslüm Gürses'e Destek ve Hayranlarını Bilgilendirme Amaçlı Hazırlanmıştır.
Copyright © Müslüm Gürses Fan Club !! 2003 - ∞ !! - Kurucu: Bilal Bilgi
Forum - Arşiv - Haber - Şarkı Sözü - İnşaat Bölümü - Civil Engineering